یک بام و دوهوای مسئولان در ماجرای پرحاشیه مطالبه روستائیان برخوردار
یک بام و دوهوای مسئولان در ماجرای پرحاشیه مطالبه روستائیان برخوردار
مسئولان لرستان و شهرستان دلفان در ماجرای پرحاشیه مطالبه روستائیان برخوردار تاکنون موضع یک بام و دو هوا را لحاظ کرده اند.

به گزارش امید لرستان، هفته گذشته تصاویری از اعتراض برخی مردم روستای “برخوردار” دلفان در فضای مجازی منتشر شد که خواستار تعطیلی معدن شن و ماسه در نزدیکی این روستا شده بودند و امروز سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اعلام کرد علیرغم قانونی بودن فعالیت این معدن، اما به خواسته مردم تعطیل می‌شود.

رئیس سازمان صمت لرستان گفت: شورای تأمین شهرستان فرصت یک ماهه به معدن کار داده تا مشکلات خود را با معارضین محلی حل کند.

محمدرضا صفی خانی اظهار کرد: این معدن در حال حاضر معارض دارد و  باید مشکل آن به شکلی حل شود و به این  خاطر به آن تعطیلی موقت داده اند.

اما از سویی فرماندار دلفان در گفت و گوی دیگری با رد اظهارات مدیر کل صمت لرستان گفت: این کارخانه از فردا می تواند فعالیت خود را آغاز کند.

حشمت الله بهمنی اظهار کرد: تعطیلی این معدن براساس هیچ حکم قضایی و یا مصوبه شورای تامین، دستور فرماندار و نیروی انتظامی نبوده است.

وی افزود: صاحب معدن هر زمان که بخواهد می‌تواند معدن را بازگشایی کند.

فرماندار دلفان افزود: ظاهراً این تعطیلی به در خواست و به نوعی واسطه‌گری یکی از افراد بوده و صاحب معدن می‌تواند از شخصی که این درخواست را کرده اقامه دعوی کند.

بهمنی با بیان اینکه فعالیت معدن شن و ماسه روستای برخوردار از ابتدا قانونی بوده و کلیه استعلامات قانونی را دارد، عنوان کرد: در شورای تامین مصوب شده که اگر بر اثر فعالیت معدن خسارتی برای اهالی آن منطقه ایجاد شده باید صاحب معدن آن را پرداخت کند.

اما از سویی دیگر یک منبع آگاه به امید لرستان گفت: تخلفات کارخانه شن و ماسه برخوردار محرز است و چرا که مجوز انفجار ندارد و منبعد نیز حق این کار نخواهد داشت.

وی بیان کرد: تعرض به زمین روستائیان برای جاده کشی و نصب تیر های چراغ برق در زمین آنها نمونه ای از تخلفات انجام شده است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: سرمایه گذار کارخانه شن و ماسه یک وظیفه و مسئولیت اجتماعی در قبال اهالی روستا نیز دارد که تاکنون در انجام آن کوتاهی کرده است.

مردم برخوردار به دلیل تردد خودروهای سنگین  و تصادفات سهمگین، در این منطقه و صدای انفجارهای معدنی، مشکلات زیست محیطی معدن شن و ماسه منطقه ناراضی بوده و در تجمعات اعتراضی خود با در دست داشتن تصاویری از رهبر معظم انقلاب و سردار شهید قاسم سلیمانی از مسئولان خواستند به اعتراض آنان رسیدگی کند.

ضمن این که گفته می‌شود به دلیل اعتراضات صورت گرفته و بستن محور ارتباطی نورآباد به نهاوند در روز نخست اعتراضات، تاکنون شماری از اهالی روستا بازداشت و کسبه و فعالیت اقتصادی این روستای نزدیک به ۵ هزاری که مرکز بخش خاوه نیز است تعطیل شده است و ساکنان با مشکلات زیادی همراه شده اند.

 

امید لرستان آماده انتشار پاسخ مسئولان لرستان در جریان مطالبه مردم برخوردار است.