هیچ دستگاهی نمی‌تواند بر کار مشاوران املاک نظارت کند/ تاثیر گذاری بنگاه داران «خود مالک» در افزایش قیمت‌ها/  تنها دو درصد معاملات کد رهگیری می‌گیرند
هیچ دستگاهی نمی‌تواند بر کار مشاوران املاک نظارت کند/ تاثیر گذاری بنگاه داران «خود مالک» در افزایش قیمت‌ها/  تنها دو درصد معاملات کد رهگیری می‌گیرند
برخی مشاوران املاک که خودشان در این زمینه سرمایه دارند و به نوعی «خود مالک» هستند  روی قیمت‌گذاری تاثیر بیشتری دارند و افراد زیاد اطراف آنها وجود دارد و بیشتر نقش دلال را بازی می‌کنند وهمین عوامل نیز باعث به حاشیه رفتن کار ما شده است.

پایگاه خبری امید لرستان به بدنبال افزایش سرسام آور نرخ اجاره بهای مسکن در سطح استان، تلاش دارد جهت بررسی عوامل موثر در این حوزه با مسئولان ذیرربط و همچنین جهت ارائه راهکارهای لازم با کارشناسان و فعالان حوره مسکن گفت و گوهایی انجام دهد، که در این بخش مصاحبه ما با یکی از مشاوران املاک در خرم آباد تقدیم حضورتان می شود.

*ضمن معرفی خودتان بفرمایید اصولاً وظیفه مشاوران املاک چیست؟

حامد شاه نظری مسئول مشاور املاک کاشانه در شهر خرم آباد هستم.  وظیفه مشاوران املاک با توجه به آنچه در خرم ‌آباد رخ می‌دهد بیشتر معرفی املاک است، این در صورتی است که مشاورین املاک، ابتدا باید با مشتری صحبت کنند و به آنها بگویند با سرمایه ای که دارند می‌توانند چه کارهایی انجام دهند و بعد املاک را معرفی کنیم.

*چقدر وظیفه اصلی خود را به شکل درست انجام می دهند؟

۹۹ درصد از افرادی که به عنوان مشاور املاک فعالیت می کنند بیشتر پیشنهاد دهنده املاک هستند نه مشاور املاک؛ مشاوران املاک در خرم‌آباد می‌توانند در یک شب از کاه کوه بسازند و یا برعکس قیمت یک ملک را به شدت پایین بیاورند.

*شرایط گرفتن مجوز مشاوره املاک چیست؟ آیا آزمون یا گزینش خاصی دارد؟

برای تاسیس مشاور املاک در مرحله اول باید مانند دیگر از اصناف جواز کسب و مجوزهای مربوطه را کسب کرد. ولی در گذشته کلاس های آموزشی برگزار می شد و سختگیری ها بیشتر بود اما در حال حاضر رویه راحت شده است تا جایی که در سال ۹۴ به یکباره مجوز تاسیس ۶۰۰ بنگاه مشاور املاک داده شد.

*مشاوران املاک بر قیمت گذاری مسکن تاثیر دارند؟

برخی مشاوران املاک که خودشان در این زمینه سرمایه دارند و به نوعی «خود مالک» هستند  روی قیمت‌گذاری تاثیر بیشتری دارند و افراد زیاد اطراف آنها وجود دارد و بیشتر نقش دلال را بازی می‌کنند وهمین عوامل نیز باعث به حاشیه رفتن کار ما شده است.

*به نظر شما علت گرانی مسکن در خرم آباد به ویژه برخی نقاط چیست؟

در خرم آباد یکی از دلایلی که قیمت مسکن روزبه روز افزایش پیدا می‌کند کمبود زمین و تمرکز امکانات در مرکز شهر است و در نتیجه آن داخل شهر به مراتب قیمت گرانتر و هرچه از مرکز دور تر شویم قیمت پایین‌تر می‌آید.

*به نظر شما نقش سایت ها و نرم افزارهایی مانند شیپور و بازار بر روی قیمت مسکن چگونه بوده است؟

ببینید در سال ۹۰ به یکباره قیمت اجاره بها املاک دو یا سه برابر شد و ما در اطلاعیه اعلام کردیم که اجاره نداریم اما آن موقع از تعزیرات با ما تماس گرفتند و گفتند که این اطلاعیه را بردارید؛ در آن زمان مافیا بود و نرخ تعیین می شد و افراد مجبور بودند با قیمت کنار بیاید اما الان یکی از عواملی که املاک در حال گران شدن است دلالان و تعداد مشاوران املاک غیر حرفه ای و یا بدون مجوز و از طرفی  بسترهای فضای مجازی  مانند شیپور و دیوار است که کسی برای کار آنها مانع تراشی نمی کند.

*درآمد مشاوران املاک در روز چقدر است؟ و افرادی که به عنوان همکار با شما فعالیت دارند چه میزان حقوق دریافت می کنند؟

اگر محل بنگاه مناسب باشد می توان گفت درآمد ماهانه آن بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان می‌تواند باشد و افرادی که برای مشاوران املاک کار می‌کنند حقوق آنها به صورت پورسانتی محاسبه می شود و بستگی به تعداد معاملاتی که انجام می‌دهند دارد.

*بر فعالیت مشاوران املاک از سوی چه نهادهایی نظارت می‌شود؟

هیچ ارگانی نمی‌تواند بر کار مشاوران املاک نظارت کند و یکی از عواملی که مشکل به وجود آورده است همین است.ضمن این که املاک متعلق به مالک است قیمت ها توسط افراد بصورت دل بخواهی تعیین می شود و قانونی برای نظارت بر قیمت‌ها ظاهراً وجود ندارد.

*کد رهگیری معاملات در حرفه شما چه کاربردی دارد؟ آیا برای همه معاملات کد رهگیری صادر می شود؟

کد رهگیری برای افرادی که می خواهند برای معاملات آن ها به صورت رایگان صادر می‌شود و هزینه‌ای هم ندارد اما در بین معاملات شاید دو درصد معاملات با کد رهگیری انجام می‌شود و با توجه به اینکه به طرفین معامله مالیات تعلق می گیرد استفاده از کدرهگیری مورد استقبال واقع نمی شود البته نکته قابل توجه اینکه صدور کد رهگیری از نظر نرم افزاری و سخت افزاری نیز دارای مشکلاتی است و کارآمدی لازم را ندارد.

*به نظر شما نقش مسئولان در قیمت گذاری مسکن چیست؟

مسئولان استان اگر به دنبال کاهش قیمت حبابی املاک باشند باید مشاوران املاکی که فعالیت در مسیر اصولی خود را ندارند و فاقد مجوز هستند را تعطیل کنند. چرا که در یکی از خیابان های اصلی شهر خرم آباد که تعداد زیادی مشاور املاک نیز در آنجا فعالیت می کنند، خیلی از مشاوران املاک جواز کسب ندارند و یا تقلبی است و هیچ نظارتی روی آنها نمی‌شود و همین افراد با توجه به شرایط بازار و شرایط اقتصادی جامعه قیمت مسکن که نظم خاصی ندارد بر این تلاطم تأثیر بسزایی دارند.

 

*گفت و گو از حسین رشتیانی|امید لرستان