لرستان در وقت گل و گلاب؛ ظرفیت درآمد و اشتغال عطر و بوی میلیونی!
لرستان در وقت گل و گلاب؛ ظرفیت درآمد و اشتغال عطر و بوی میلیونی!
خرداد ماه که فرا می‌رسد عطر گل و گلاب در گلستان‌های لرستان می‌پیچد، جایی که ظرفیت تولید بیش از ۸۰۰ تن گل محمدی و ۱۵۰ میلیون تومان درآمدزایی را دارد.

به گزارش امید لرستان، با فرا رسیدن خرداد ماه، عطر گل و گلاب در مزارع لرستان می‌پیچید، شرایط ویژه اقلیمی و آبی و خاکی، این استان را برای تولید گل محمدی مستعد کرده به طوری که هفت شهرستان لرستان ظرفیت تولید این گل را دارند.

پیچیدن عطر گل محمدی در گلستان‌های لرستان

برای «گل دهی» گل محمدی دمای بین ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتی گراد نیاز بوده که این دما در فصل «گل دهی» و برداشت گل محمدی لرستان به خوبی تأمین می‌شود و همین عامل باعث می‌شود که گل محمدی در گلستان‌های سطح استان لرستان از نظر رنگ، اسانس، میزان مواد معطره و موثره از کیفیت بسیار خوب و بالایی برخوردار باشد.

مقاومت در برابر خشکی، اشتغال بالا، هزینه کم و بازدهی بالا و پرورش در اراضی کم بازده، گل محمدی را در لرستان اقتصادی کرده است، این گل نیاز کودی و آبی بسیار کمی دارد و هر هکتار می‌تواند زمینه اشتغال ۲۱ نفر در استان را فراهم کند.

برداشت ۸۰۰ تن گل محمدی

علیرضا احمدوند مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این رابطه، اظهار داشت: گل محمدی از مهمترین گونه‌های معطر رز دارای آثار درمانی ضدافسردگی، تقویت قلب و کاهش التهاب است که می‌توان آن را در بیشتر مناطق لرستان کشت کرد.

وی با اشاره به اینکه این محصول اکنون در الیگودرز، بروجرد، خرم آباد، دورود و ازنا کشت می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر از ۷۴۰ هکتار سطح زیر کشت گل محمدی در لرستان ۸۰۰ تن محصول برداشت می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، گفت: متوسط برداشت گل محمدی از اراضی استان نیم تن در هکتار است اما در برخی مناطق بروجرد به ۴.۵ تا ۵ تن رسیده و با افزایش سن کشت به چهار تا پنج سال میزان برداشت به بیش از پنج تن در هکتار افزایش می‌یابد.

درآمد زایی ۱۵۰ میلیون تومانی گل محمدی

احمدوندی با اشاره به کشت گل محمدی لرستان در پاییز و اواخر زمستان اظهار داشت: ارقام کشت شده مصارف مختلفی برای برای گلاب گیری، عرق گیری و غذایی دارد.

وی اضافه کرد: با توجه به احداث باغات گل محمدی در اراضی شیبدار و مقاومت این گیاه در برابر خشکی می‌توان با پرورش این محصول در اراضی دیم و کم بازده و ۲ مرحله آبیاری؛ عملکرد مناسبی از نظر برداشت محصول داشت.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی لرستان هدف اصلی برداشت گل محمدی را تولید اسانس دانست و افزود: برداشت سه تا چهار تن گل محمدی از هر هکتار معادل تولید یک لیتر اسانس است که این میزان تا ۱۵۰ میلیون تومان در بازارهای بین المللی درآمدزایی دارد.

احمدوندی ایجاد تعاونی تولیدکنندگان گل محمدی لرستان را از برنامه‌های در دستور کار برشمرد و گفت: کارخانه و صنایع فرآوری گل محمدی الیگودرز در حال احداث است که امیدواریم تا پایان سال بهره برداری شود.