انتقاد امام جمعه: «باغ فلاحت» خرم‌آباد مانند گوشت قربانی شد
انتقاد امام جمعه: «باغ فلاحت» خرم‌آباد مانند گوشت قربانی شد
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: باغ فلاحت در خرم‌آباد مانند گوشت قربانی شد. افرادی حتی ممکن است از مجاری قانونی این کار را انجام داده باشند اما آیا عقل، فکر و اندیشه آدم این اجازه را می‌دهد که این باغ را به این شکل درآوریم؟!

به گزارش امید لرستان، حجت الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با مدیر کل و جمعی از کارکنان محیط زیست لرستان به مناسبت هفته محیط زیست اظهار داشت: هیچ تمدنی بدون طبیعت به وجود نیامده است، تمدن‌ها همراه خود تکنولوژی و  فناوری‌هایی دارند و این تمدن ها می‌توانستند به گونه‌ای عمل کنند که همانگونه که در دامن طبیعت رشد کرده‌اند حرمت طبیعت را حفظ کنند.

وی افزود: تمدن تکنولوژی و فناوری چنان ضرباتی به محیط زیست وارد کرده است که می‌توان گفت هیچ قوم بی‌فرهنگ و وحشی این چنین ضرباتی بر طبیعت وارد نکرده است و به معنای واقعی انسان امروزی آینده بشریت را تباه ساخته است و ما این را از آمار و ارقام استفاده از سوخت‌ها، مصرف زغال سنگ، نفت، از بین رفتن خاک‌های کشاورزی می‌توان متوجه شد.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: جهت نجات محیط زیست روزنه امیدی در همه کشورها پیدا شده و این امید در دلها زنده شده است در کشور ایران نیز یه همین گونه است چراکه در فرهنگ دینی ما انسان خلیفه و جانشین خداوند در زمین است بر همین اساس باید رابطه خلیفه خداوند با طبیعت باید مثل رابطه خداوند با طبیعت باشد.

شاهرخی گفت: طبیعت امانتی در دست انسان است و باید از این امانت محافظت کنیم چراکه در بین مخلوقات تنها انسان است که امین خداوند در طبیعت است و در روایات و آیات متعددی دستور الهی است که زمین را آباد کنید و نظم طبیعت را برهم نزنید. خداوند از هر چیزی حفاظت می‌کند که طبیعت یک مورد آن است.

  وی در ادامه عنوان کرد: باید برای محیط زیست برنامه های مدون چندین ساله داشت و از تمام اهل فن،گروه‌های مردمی بهره ببریم و به عنوان حلقه‌هایی از آنها استفاده کنیم ،محیط بانان به عنوان امانت دار خداوند در دل کوهها زحمات زیادی می‌کشند و از امانت خداوند محافظت می‌کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: در برنامه‌ریزی برای محیط زیست نباید تنها به بودجه‌های استانی اکتفا کرد بلکه از سرمایه‌های مادی و معنوی ملی نیز استفاده شود و همچنین دغدغه‌های محیط زیستی را اطلاع رسانی کنیم چراکه افراد دوستدار محیط زیستی وجود دارند که حاضرند سرمایه خودشان را برای محیط زیست هزینه کنند و همچنین در این راستا باید از ظرفیت ۹ نماینده استان در این زمینه استفاده شود.

وی گفت: گاهی یک صدای واحد نمایندگان مجلس و مدیران  استانی سبب می‌شود بسیاری از مشکلات استان حل شود.

شاهرخی در رابطه با پسماندهای شهر خاطرنشان کرد: گاهی مشاهده می‌کنیم آب پسماند و زباله‌ها در سطح شهر رها شده و ایجاد بیماری می‌کنند و در رابطه با بازیافت زباله‌ها می‌توانیم کارگاهی برای بازیافت آنها ایجاد کنیم که در همین رابطه دستگاه‌های مربوطه باید اقدام کنند.

نماینده ولی فقیه در لرستان در رابطه با زمین خواری باغ فلاحت عنوان کرد: باغ فلاحت در خرم‌آباد مانند گوشت قربانی شد. افرادی حتی ممکن است از مجاری قانونی این کار را انجام داده باشند اما آیا عقل، فکر و اندیشه آدم این اجازه را می‌دهد که این باغ را به این شکل درآوریم؟ همانند این است که پارک شهر را آسفالت کنیم و هیچ ردپایی از خود در شوراها و کمیسیون ها بر جای نگذاریم ولی آیا عقل و مصلحت اجازه همچین کاری را می دهد؟

وی ادامه داد: این‌ها نشان دهنده این است که اگر مدیر دستگاه مربوطه هوشیارانه عمل کند و به فکر میز و صندلی مدیریت نباشد اجازه چنین کارهایی را نمی‌دهد.

شاهرخی در پایان تاکید کرد: باید جهت مقابله با قطع درختان و آسیب زدن به محیط زیست از ظرفیت گروه‌های مردم نهاد و رسانه‌ها استفاده شود.