تشکیل کمیسیون مبارزه با فساد در مجلس/ در لرستان به دنبال اقتصاد معیشتی هستیم
تشکیل کمیسیون مبارزه با فساد در مجلس/ در لرستان به دنبال اقتصاد معیشتی هستیم
منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از موضوعاتی که در مجلس باید تشکیل شود ایجاد کمیسیون مبارزه با فساد است.

به گزارش امید لرستان؛ حسین گودرزی در جمع خبرنگاران استان، با بیان اینکه در کشور ما مذهب آبشخور نهادهای اجتماعی است، اظهار کرد: نهادهای اجتماعی نظیر خانواده، آموزش، اقتصاد و نیروهای مسلح هستند و از جمله نهادهای مدرن اجتماعی رسانه‌ها هستند که فراگیر بوده و انسان‌ها در اختیار و تسلیم رسانه‌ها هستند.

رسانه‌ها به سمت فرهنگ‌سازی بروند

وی با بیان اینکه رسانه به ما التیام و جهت می‌دهد و آبشخور رفتار و شکل‌گیری هنجارها و ارزش‌هاست اما جامعه ما هنوز نگاه اصیل و پایه‌ای را به رسانه‌ها پیدا نکرده است، افزود: رهبر معظم انقلاب نگاه راهبردی عمیقی به مساله رسانه و فضای مجازی دارد.

گودرزی با اشاره به اینکه امیدواریم رسانه‌ها هم به نگاه حرفه‌ای برسند و از مچ‌گیری و مسائل حاشیه‌ای عبور کرده و به سمت فرهنگ‌سازی بروند، گفت: نهادهای مدنی بسیار عمیقی در حوزه‌های مختلف در جامعه داریم که مردم با آنها زندگی می‌کنند و عمیقا به آن اعتقاد دارند.

منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جریان کرونا مردم با مشارکت به کمک آمدند، اضافه کرد: نشان دادیم در هر محله‌ای سمن‌ها شکل گرفت و ضدعفونی انجام و ماسک‌هایی با مشارکت جمعی تولید شد.

وی با بیان اینکه به سمت این خواهیم رفت نهادهای مدنی با نهادهای سنتی جامعه را  تقویت کنیم چراکه این مهم موجب تقویت مشارکت اجتماعی در جامعه می‌شوند، افزود: نمایندگان و رسانه‌‎ها ارتباطی دو سویه مبتنی بر اهداف جامعه، نظام، منطقه و کشور داشته باشند.

گودرزی گفت: ضرورت دارد بدنه حاکمیت را با مشارکت‌های مردمی در یک نظام مردم سالار دینی تقویت و نهادینه کنیم و ارتباطات طولی و عرضی آن را مشخص کنیم.

منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: متاسفانه در بخشی از جامعه ترسی از نهادهای مدنی وجود دارد که باید اصلاح شود و از تنش‌ها عبور و به یک فضای آرام برسیم و کارکرد آنها مشخص شود.

نهادهای داوطلبی در جامعه تاثیر بسزایی دارند

وی گفت: نهادهای داوطلبی مدرن بوده و به دلیل گستردگی فوق‌العاده تاثیرگذار هستند، از جمله آنان می‌توان به جنبش‌های مربوط به زنان، نهادهای زیست محیطی و جنبش‌های مربوط به احقاق حقوق اجتماعی اشاره کرد.

گودرزی با اشاره به وضعیت لرستان، بیان کرد: لرستان در شاخص‌های توسعه جزو استان‌های انتهای جدول است و جهشی به سمت جلو نداریم.

در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی با فقر نخبگان مواجه‌ایم

منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی افزود: لرستان در محورهای توسعه یکی از استان‌های برخوردار در کشور بوده و دارای ظرفیت‌های مناسبی است اما در انتقال مسائل و نیازهایمان به مرکز مشکل داریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلایلی که انتهای جدول ماندیدم و به داشته‌ها و انتظاراتمان نرسیدیم این است که در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی با فقر نخبگان مواجه‌ایم، افزود: با موقعی با نگاه  طایفه‌ای کسانی را می‌فرستیم و عدم مشارکت جمعی در بعد از انتخاب به آن خواستگاه خود نمی‌رسیم.

در لرستان به دنبال اقتصاد معیشتی هستیم

منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه هر استان به فرهنگ اقتصادی آن منطقه برمی‌گردد، اضافه کرد: در استان به دنبال اقتصاد معیشتی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در لرستان به دنبال سرمایه‌گذاری گسترده و استفاده بهینه نیستیم، افزود:  صنعت کشاورزی متناسب با مزیت‌های لرستان شکل نگرفته است و این درحالیست که کشاورزی و دامپروری قطب اصلی اقتصاد استان بوده و باید به آن توجه شود.

گودرزی با بیان اینکه چنانچه حرکتی در لرستان صورت گیرد که متناسب با نیازهایمان و اقتضاعات و ظرفیتمان رشد کنیم باید فرهنگ سازی در درون استان رخ دهد و به فرهنگ انتخاباتی برای انتخاباب نمایندگان، مسئولین و تشکل‌های مردم نهاد توجه شود، افزود: براساس آیات الهی که ما سرنوشت هر قومی را به دست خودشان سپردیم، ما لرها خودمان هستیم که این جایگاه را برای خود رقم زدیم.

منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تغییر این فضا حرکت آنچنانی نکردیم، اظهار کرد: باید با نگاه بنیادی‌تری داشته باشیم تا تحولی در منطقه لرستان ایجاد کنیم، در ارتباط با نوسازی‌های مدرن جا مانده‌ایم و نتوانسته‌ایم پا به پای مناطق دیگر ایران پیش برویم اما ظرفیت و امکانات را داریم و برای رسیدن به این هدف باید تلاش کنیم.

وی با اشاره به اینکه کار نماینده همراه کردن و تقویت مدیریت در شهرستان و استان است، افزود: به نمایندگان منتخب توصیه می‌کنم بیاییم دردهای استان را عمیق‌تر ببینیم.

با وجود نخبگان و صاحب نظران استان را آسیب‌شناسی کنیم

گودرزی با بیان اینکه با نگاه بنیادی با وجود نخبگان و صاحب نظران استان را آسیب شناسی کنیم و به دنبال کار جمعی برویم و تقویت کنیم، گفت: یکی از موضوعاتی که در مجلس باید تشکیل شود ایجاد کمیسیون مبارزه به فساد است و به دنبال بروزرسانی و تقویت قوانین مربوط به مبارزه با فساد هستیم که مجلس در این راستا باید خودش را نشان دهد.

منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: درست است در تحریم قرار داریم اما در داخل کشور فاسدانی هستند که از پشت به سیستم اداری و مالی خنجر می‌زنند.

مشارکت جمعی می‌تواند در توسعه یک منطقه موثر باشد

وی با بیان اینکه توسعه باید بر محور مزیت‌ها صورت گیرد، تصریح کرد: در استان ۱۲ مورد مزیت داریم که باید کارگروهایی با تجمیع نخبگان صورت گیرد و برنامه‎هایی را ارائه دهند که ماحصل خرد جمعی را دنبال کنیم و به جای استفاده از اعتبارات دولتی به سمت فعال کردن مردم برویم چرا که مشارکت جمعی می‌تواند در توسعه یک منطقه موثر باشد.

این منتخب مردم با بیان اینکه تجربه استفاده از جوانان را در پست‌های مدیریتی در هشت سال دفاع مقدس دیدیم، افزود: این جوانان بودند که جنگ را مدیریت کردند و امام خمینی (ره) به جوانان اعتماد کرد و ما باید در جامعه امروزی گردش نخبگان ایجاد شود و نگاه طایفه‌ای کنار رود و فرهنگ شهروندی و شهروند محوری و فرهنگ نخبگانی، پاک دستی، تعهد، تخصص و ایمان را مبنا قرار دهیم و چنانچه این فرهنگ محقق شود به توسعه لرستان برسیم.

 

ایسنا