غربالگری ۴۹۴ هزار/  ۱۰ هزار خانواده آسیب دیده از کرونا در خرم‌آباد شناسایی شدند
غربالگری ۴۹۴ هزار/  ۱۰ هزار خانواده آسیب دیده از کرونا در خرم‌آباد شناسایی شدند
فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد با اشاره به اینکه حدود ده هزار خانوار که بر اثر کرونا آسیب دیده‌اند را شناسایی کرده‌ایم، گفت: قرار است پس از تشکیل شورای محله و رزمایش کمک مومنانه، کمک‌های نقدی و غیر نقدی را روز تولد امام حسن مجتبی به طور همزمان پرداخت کنیم.

به گزارش امید لرستان، سرهنگ ماشالله بازگیر پس از شیوع کرونا استفاده از ظرفیت نیروی انسانی و تجهیزات سپاه به دستور سردار کشکولی بود و در همین زمینه ابتدا هشت گروهان امداد و نجات مقابله با کرونا ۶ گروهان برادران و شش گروهان خواهران تشکیل دادیم.

وی افزود: اولین کار در مقابله با ویروس کرونا ضدعفونی محلات بود که با کمک ۴۷۰ تیم از گروه‌های مردمی و بسیجی و با استفاده از ۲۰۰ دستگاه تراکتور انجام شد.

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد با بیان اینکه ۸۸ تیم بسیجی کارغربال‌گری، مراقبت و مداخلات  را انجام داده‌اند، عنوان کرد: همچنین ۵۰۰ نفر ضد عفونی اماکنی مانند پمپ بنزین، بیمارستان‌ها و دیگر امامن را انجام داده‌ و این روند همچنان ادامه دارد.

بازگیر ادامه داد: در این راستا خرم‌آباد روزانه بین ۳۰ هزار تا یکصد هزار لیتر ضدعفونی برای شهر استفاده می‌شد که نقش مهمی در پیشگیری از کرونا داشت، گروه‌های بسیجی علاوه بر ضدعفونی معابر و اماکن در حال حاضر نیز ضدعفونی منازل بیماران کرونایی را انجام می‌دهند.

وی گفت: انجام غربال‌گری با کمک کارشناسان بهداشت و درمان یکی دیگر از فعالیت‌های ما بود که بر اساس آن تاکنون ۴۹۴ هزار و ۱۵۷ نفر غربالگری شده‌اند که ۴ هزار ۳۷۳ مشکوک و در نهایت تست ۲۴۴ مثبت بوده‌ است.

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به نیازمندی جامعه به تامین ماسک، افزود: سپاه خرم‌آباد چهار کارگاه را با صد چرخ خیاطی متمرکز و اقدام به تولید ماسک سه لایه کرد که در دمای ۱۳۰ درجه اتو کلاو شهید رحیمی وکیوم و مورد استفاده پزشکان، پرستاران و بیماران شهید رحیمی قرار می‌گیرد.

بازگیر بیان کرد: روز اول  دو هزار ماسک در این چهار گاه تولید می‌شد اما اکنون میانگین تولید به روزی ۲۰ هزار افزایش پیدا کرده است، البته پایگاه‌های بسیج ۷۵ هزار ماسک رایگان را تولید و بین مردم محروم توزیع کردند.

وی در ادامه با اشاره به توزیع بسته‌های معیشتی بین مناطق محروم، گفت: پایگاه‌های بسیج و سپاه به صورت هفتگی ۵ هزاربسته معیشتی، چهار هزار پک بهداشتی را در مناطق کم برخوردار توزیع کردند، علاوه بر این از دو میلیون لیتر ضدعفونی مصرف شده ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار لیتر بین مناطق محروم توزیع شده است و البته این روند همچنان ادامه دارد.

فرمانده سپاه ناحیه خرم‌آباد در بخش دیگری از صحبت‌های خود به شناسایی خانوارهای آسیب دیده اشاره و عنوان کرد: با کمک فرماندار و به منظور برطرف کردن نیازمندی‌های مردم خرم‌آباد را به ۴۳ شورای محله تقسیم کرده‌ایم تا کار تولید، توزیع و خدمات را انجام دهیم.

 بازگیر ادامه داد: تاکنون ۶ هزار و ۵۲۵ خانوارآسیب دیده، ۱۲۰۰ خانوار کارگر و ۲ هزار اصناف شامل دستفروش و مغازه‌دار یعنی حدود ۱۰ هزار خانوار که بر اثر کرونا آسیب دیده‌اند را شناسایی و قرار است پس از تشکیل شورای محله و با کمک رزمایش کمک مومنانه بر اساس منویات مقام معظم رهبری کمک‌های نقدی و غیر نقدی پرداخت کنیم.

وی بیان کرد: کمک‌های نقدی و غیرنقدی توسط فرماندهان پایگاه مقاومت در حال جمع‌آوری است و روز تولد امام حسن مجتبی (ع) بین مردم توزیع می‌شود.

فرمانده ناحیه خرم‌آباد گفت: یکی دیگر از اقدامات سپاه شناسایی ۸۷۲ بیمار خاص شامل صرع، ام‌اس و دیالیزی است که ظرف همین روزها بسته‌های معیشتی توسط هلال احمر بین آنها توزیع می‌شود.

بازگیر در پایان صحبت‌های خود عنوان کرد: با وجود شیوع کرونا اما طبق فرمایش مقام معظم رهبری جوانان را از یاد نبرده‌ایم و این روزها ۱۱ پک لوازم خانگی شامل یخچال، فرش، اجاق و گاز با ارزش ۶۰ میلیون تومان اهدا کردیم./ فارس