کارخانه تولید الکل در لرستان راه‌اندازی می‌شود/ تبدیل تهدید «کرونا» به فرصت
کارخانه تولید الکل در لرستان راه‌اندازی می‌شود/ تبدیل تهدید «کرونا» به فرصت
در راستای افزایش تولید الکل، به دنبال ایجاد سومین کارخانه الکل‌سازی در شهرک صنعتی خرم‌آباد بوده و در حال حاضر پیگیر مجوزهای آن از وزارت بهداشت هستیم.

محمدرضا صفی‌خانی امروز در گفت‌وگو با امید لرستان، با اشاره به تمهیدات در نظر گرفته شده برای تولید و تامین مواد ضدعفونی مورد نیاز مردم لرستان، اظهار کرد: با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور و لرستان، به دنبال تامین نیازهای مردم به مواد ضدعفونی‌کننده بر اساس ظرفیت‌های استان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: از این‌رو تمامی واحدهای تولیدکننده الکل را در استان وارد عرصه تولید انبوه کرده‌ایم، همچنین درصدد ایجاد واحدهایی برای افزایش ظرفیت تولید مواد ضدعفونی‌کننده هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه در حال حاضر ۲ کارخانه الکل‌سازی استان سه شیفته در حال تولید هستند، افزود: این واحدها روزانه ۱۶ هزار لیتر الکل ۷۰ درصد، ۱۸ هزار لیتر الکل ۹۷ درصد و ۲ هزار لیتر الکل ضدعفونی‌کننده تولید می‌کنند.

صفی‌خانی با تاکید بر اینکه ۲ کارخانه الکل‌سازی استان با تمام ظرفیت خود پای کار آمده‌اند، گفت: همچنین در راستای افزایش تولید الکل همچنین به دنبال ایجاد سومین کارخانه الکل‌سازی در شهرک صنعتی خرم‌آباد بوده و در حال حاضر پیگیر مجوزهای آن از وزارت بهداشت هستیم.

وی بیان داشت: واحدهای تولیدی ژل‌های بهداشتی نیز با تمام ظرفیت وارد عرصه شده و روزانه ۳۰ هزار ژل را تولید و در اختیار دانشگاه علوم‌پزشکی و معاونت بهداشتی استان قرار می‌دهند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان ادامه داد: علاوه بر این، آمادگی لازم برای کارخانه‌هایی که قادر به راه‌اندازی خط تولید جدید هستند، ایجاد شده، به‌گونه‌ای که مواد اولیه مورد نیاز واحدها خریداری شده و به زودی وارد عرصه فعالیت می‌شوند.

صفی‌خانی با بیان اینکه کارخانه فعال تولید ماسک در استان نداریم، افزود: در گذشته چند واحد تجهیزات تولید ماسک را داشتند که با توجه به نداشتن توجیه اقتصادی، اقدام به فروش تجهیزات کرده بودند.

وی اظهار داشت: با این وجود واحدی برای تولید ماسک در شهرستان بروجرد پیش‌بینی شده که طی روزهای آینده و با دریافت مجوز از سوی علوم پزشکی فعال و روزانه ۶ هزار ماسک را تولید خواهد کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان تاکید کرد: از نظر تولید مواد شوینده به‌ هیچ‌وجه کمبود نداریم و آمادگی تولید و تامین این مواد را برای بازار با توجه به شرایط موجود داریم.

صفی‌خانی، وظیفه توزیع و نظارت بر عرضه مواد ضدعفونی‌کننده را بر عهده دانشگاه علوم‌پزشکی استان عنوان و بیان کرد: بر اساس پروتکل‌های دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی وظیفه توزیع و نظارت بر عرضه مواد بهداشتی و ضدعفونی‌کننده را دارد.

وی خاطرنشان کرد: با این وجود و به دلیل شرایط ویژه حال حاضر، گشت‌های مشترکی را با کمک تعزیرات و دانشگاه علوم پزشکی استان تشکیل داده‌ایم و روزانه بر بازار عرضه نظارت داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان از تشکیل پرونده تخلف برای ۱۵ واحد عرضه مواد بهداشتی در استان طی روزهای گذشته خبر و ادامه داد: از ۶۰ واحد مورد بازرسی طی چند روز گذشته، برای ۱۵ واحد، پرونده تخلف تشکیل شد.

صفی‌خانی با تاکید بر برخورد قاطع با سوءاستفاده‌کنندگان و متخلفان عرضه مواد بهداشتی، بیان داشت: در جلسه قرارگاه زیستی و پدافند غیرعامل استان و همچنین ستاد تنظیم بازار مقرر شد با هر گونه احتکار، گران‌فروشی و تخلف افراد در حوزه مواد ضدعفونی‌کننده و بهداشتی، با جدیت برخورد شود.