رد یک ادعا
رد یک ادعا

با اعلام رسمی نتیجه نهایی انتخابات در خرم آباد، آقای مرتضی محمودوند و آقای مهرداد ویسکرمی به طور مستقیم به مجلس راه یافتند. اما حالا تعدادی از رسانه ها با استناد ناقص به تعدادی از ماده های قانون انتخابات، مدعی شده اند که انتخابات باید بین آقایان ویسکرمی و بیرانوندی به دور دوم میرفته. در […]

با اعلام رسمی نتیجه نهایی انتخابات در خرم آباد، آقای مرتضی محمودوند و آقای مهرداد ویسکرمی به طور مستقیم به مجلس راه یافتند. اما حالا تعدادی از رسانه ها با استناد ناقص به تعدادی از ماده های قانون انتخابات، مدعی شده اند که انتخابات باید بین آقایان ویسکرمی و بیرانوندی به دور دوم میرفته.

در این نوشته قصد داریم، به بررسی دقیق متن قانون بپردازیم.

ماده ۸ (اصلاحی ۱۳۹۵/۳/۳)- در انتخابات مجلس شورای اسلامی فرد منتخب در مرحله ‏اول انتخابات، باید حداقل بیست‏ درصد (۲۰%) از کل آرا را کسب نماید.

در تبصره سوم ماده ۱۹ قانون انتخابات آمده:
“تبصره ۳ (الحاقی ۱/ ۱۲/ ۱۳۸۶)- آرای باطل مأخوذه، در حد نصاب انتخاب نماینده، موضوع ماده (۸) این قانون، محاسبه نمی‌گردد. ”

همچنین در سخنان سخنگوي ستاد انتخابات كشور در شرح چند ماده قانونی در خرداد ماه ۹۸ که در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده و در دسترس همگان است آمده: “به استناد تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، ملاك انتخاب منتخب، كسب بيست درصد از آراء صحيح است نه كل آراء ماخوذه آن حوزه انتخابيه. به عبارت دقيق تر، براي تجميع و اعلام اسامي منتخب يا منتخبين انتخابات، آراء نامزدها بر تعداد آراء صحيح حوزه انتخابيه تقسيم و درصدگيري خواهد شد.”

آقای ثمینی آمار آرا حوزه انتخابیه خرم آباد را به شرح زیر بیان کرد:
“در خرم‌آباد و چگنی از مجموع تعداد ۱۹۵۰۶۳ رای ماخوذه ۱۸۶۳۳۷ رای صحیح، آقای مرتضی محمودوند با کسب ۴۳۸۳۴ رای معادل ۲۳/۵۳ صدم درصد و آقای مهرداد ویسکرمی با ۳۸۰۷۷ رای معادل ۲۰/۴۳ صدم درصد آرا را به خود اختصاص داده و راهی مجلس شدند.”

نتیجه آنکه آقای مهرداد ویسکرمی به عنوان نفر دوم حوزه انتخابیه خرم آباد و به طور مستقیم به مجلس راه یافتند و دوره دوم انتخابات در خرم آباد کاملا منتفی است.

امید است شورای محترم نگهبان و ناظرین بر انتخابات در مقابل فشارهای ناحق محکم بایستند و از آراء مردم که حکم حق الناس دارند، به بهترین شکل ممکن دفاع کنند.